Uoči plenarne skupštine građani raspravljali o oporavku, vladavini prava, okolišu, globalnoj ulozi EU-a
Gotovo 27 000 ideja, komentara i događanja prikupljeno je na višejezičnoj digitalnoj platformi Konferencije o budućnosti Europe – procesa čiji je cilj uključiti građanke i građane u oblikovanje prioriteta i reformi EU-a. O prijedlozima predstavljenim na platformi, raspravljalo se i na europskim građanskim panelima koji su prve sjednice održali tijekom rujna i listopada u Europskom parlamentu u Strasbourgu.
Ovog je vikenda završen četvrti panel tijekom kojeg se 200 sudionika bavilo pitanjima globalne uloge EU-a i migracijama. Među prijedlozima građana ističe se uspostava europske vojske, ambicioznija politika EU-a u susjedstvu uključujući zapadni Balkan, ali i Afriku i Latinsku Ameriku. |
Europski paneli građanki i građana
Prije rasprave o globalnoj ulozi EU-a, građanke i građani okupljeni na prvom europskom panelu bavili su se oporavkom i socijalnom pravdom, na drugom demokracijom i vladavinom prava, a na trećem okolišem i zdravljem. Paneli se sastaju tri puta. Nakon prve sjednice koju su imali u Europskom parlamentu u Strasbourgu, drugu će održati online, a završnu, treću, u europskim institutima u Dublinu, Firenci, Varšavi i Maastrichtu.
Na svakom od europskih panela sudjeluje 200 građanki i građana iz svih država članica, a trećina je mlađa od 25 godina. Sudionici su odabrani nasumično kako bi predstavljali raznolikost EU-a. Na prvoj sjednici svakog panela izabrano je po 20 predstavnika građana za plenarnu skupštinu Konferencije o budućnosti Europe, a među njima je i dvoje hrvatskih državljana. Skupština će se sastati po drugi put od 22. do 23. listopada u Strasbourgu.
Preporuke panela bit će sastavni dio završnog izvješća Konferencije koje će na proljeće 2022. pripremiti izvršni odbor, a odobriti plenarna skupština Konferencije.
Što zanima europsku javnost?
Na razini cijele Europe, od ponuđenih tema na višejezičnoj digitalnoj platformi Konferencije o budućnosti Europe, građani najviše interesa pokazuju za pitanje europske demokracije. Za hrvatske građane registrirane na platformi na prvom je mjestu tema “EU u svijetu”. I na razini EU-a i u Hrvatskoj slijede : klimatske promjene i zaštita okoliša te snažnije gospodarstvo i socijalna pravda.
U razdoblju od travnja do rujna ove godine najveći broj intervencija na platformi (komentari, ideje, događanja) bilo je iz Njemačke (4 451), Francuske (2 482) i Belgije (1 501), no gledajući distribuciju na milijun stanovnika, predvodnici su građani Malte (173 na milijun stanovnika), Luksemburga (138 na milijun stanovnika) i Belgije (131 na milijun stanovnika) . IzHrvatske je u navedenom razdoblju na platformu priložen 151 doprinos, odnosno 37 na milijun stanovnika. Jednako toliko imaju i Francuska i Irska, a najmanje Rumunjska i Grčka s 12 te Poljska s 10 doprinosa na milijun građana.
Poveznice
Besplatni audio i video materijal https://multimedia.europarl.europa.eu/en/european-citizens-panels_20104_pk
Izvješća s platforme Konferencije o budućnosti
Prvo privremeno izvješće (kolovoz 2021.)
Drugo privremeno izvješće (rujan 2021.)
Doprinosi po državama članicama (rujan 2021.)